Jak poznat eternit s azbestem a jak eternit zlikvidovat?

Jak poznat eternit s azbestem a jak eternit zlikvidovat?

Eternit byl dlouho velmi oblíbeným stavebním materiálem. Kvůli zdravotním rizikům způsobených obsahem azbestu se již nepoužívá. Na starších budovách však stále najdeme eternitové krytiny. Jak zjistit, zda máte v domě azbestocementové prvky? Jak je bezpečně zlikvidovat a kam odvézt eternit?“

Eternit aneb Prokleté dědictví minulosti

Azbestocementové materiály, obecně známé jako eternit, byly až do 90. let 20. století hojně využívány ve stavebnictví. Azbest, který se přimíchával k cementu, v nich sloužil jako pojivo.

Nejčastěji se eternit využíval jako střešní krytina, ale s azbestocementem se lze setkat i v izolacích, obkladech, podhledech nebo potrubí. Někdy se nanášel formou nástřiku jako elektroizolace. Výrobci eternitu zdůrazňovali jeho požární bezpečnost a dlouhou životnost, která inspirovala i jeho název, odvozený z latinského slova „aeternus“ – věčný.

Kdy je azbest nebezpečný

Nebezpečí azbestu spočívá v jeho jemných vláknech, která se z něj uvolňují při mechanickém poškození. Tato vlákna jsou silně karcinogenní, a do ovzduší se mohou dostat při rozbití, řezání, broušení nebo vrtání do azbestu. Azbestová vlákna jsou různě velká, přičemž některá jsou tak malá, že je nevidíme pouhým okem. Právě jejich vdechnutí představuje hlavní riziko.

Tato miniaturní vlákna se usazují v plicích, odkud je tělo nedokáže odstranit. To může vést k dýchacím problémům, zjizvení plic a časem i k rakovině plic či jiných orgánů. Zdravotní komplikace spojené s azbestem se většinou objeví až po dlouhodobém a opakovaném vystavení tomuto materiálu.

jak zlikvidovat eternit

Od kdy se vyrábí eternit bez azbestu?

Eternit, který byl poprvé vynalezen v roce 1901, se po mnoho let používal v řadě stavebních projektů po celém světě. Kvůli vážným zdravotním rizikům spojeným s azbestem však došlo k postupnému zákazu používání jeho původní verze.

Ačkoliv u starších budov můžeme na azbestocement stále narazit, ve stavebnictví se nepoužívá už čtvrt století. K jeho vymýcení přispěla i evropská legislativa, která zavedla politiku nulové tolerance vůči azbestu. V České republice byl eternit s azbestem zakázán v roce 1999, a nahradily jej bezpečnější vláknité materiály.

Jak poznat eternit s azbestem?

Pro běžného člověka je téměř nemožné rozlišit, zda materiál obsahuje azbest. Na trhu existovalo mnoho různých výrobků a systémů s azbestem, které se vyráběly v různých formách a pod různými názvy. Často jsou navíc skryté pod jinými materiály nebo povrchovou úpravou. Proto je vhodné obrátit se při zjišťování přítomnosti azbestu na odborníky z inspekčních orgánů či akreditovaných laboratoří.

Ani odborník však nepozná přítomnost azbestu na první pohled, a proto je nezbytné prostudovat stavební a technickou dokumentaci, provést důkladnou vizuální prohlídku celého objektu a odebrat vzorky podezřelých materiálů. Tyto vzorky se následně analyzují v akreditované laboratoři, aby se potvrdila či vyvrátila přítomnost azbestových vláken.

od kdy se vyrábí eternit bez azbestu

Co se starým eternitem?

Pokud plánujete odstranění eternitové krytiny, máte podle § 247 nového stavebního zákona povinnost tuto skutečnost oznámit stavebnímu úřadu. Správně by se o sundání eternitové střechy měla postarat firma specializovaná na práci s azbestem, která má patřičné znalosti a vybavení k bezpečnému odstranění krytiny.

Tím se zabrání zamoření okolí azbestovými vlákny. Specializované firmy zachází s eternitovou krytinou obzvláště opatrně, a po aplikaci encapsulačního postřiku ji buď snesou ručně nebo stavebním výtahem.

Bezpečnost na prvním místě

Pokud se do likvidace azbestocementu pustíte na vlastní pěst, nejen kvůli vám, ale i kvůli vašim blízkým je nutné být extrémně opatrný. Azbestový prach a vlákna můžete na botách nebo oblečení snadno přinést domů, a tak azbestovým vláknům vystavit i další členy domácnosti. Při manipulaci s azbestem se chraňte jednorázovým ochranným oblekem, rukavicemi, respirátorem FFP3, ochrannými brýlemi a holínkami.

Dokud máte na sobě ochranný jednorázový oblek, nechoďte dovnitř. Máte na sobě prach a azbestová vlákna. Po práci nejprve omyjte ochranné brýle a boty vlhkým hadříkem, a ten pak společně s rukavicemi vyhoďte do pytle. Poté se opatrně vysvlékněte z ochranného obleku tak, aby zůstal naruby, a také ho vychoďte. Teprve pak si sundejte a vyhoďte respirátor.

Jak zlikvidovat eternit?

Při likvidaci eternitu s azbestem platí tři základní pravidla:

Doporučujeme
namočit, neponičit a nenanosit si azbest domů.

Celý proces začněte navlhčením eternitových desek vodou, což pomůže snížit prašnost a šíření azbestových vláken. Snažte se materiál dostat ze střechy neporušený, pozor si dejte zejména u drobivých materiálů.

Připravte si dostatek plastových pytlů na odpad. Ideální je ukládat do nich materiál co nejdříve, nejlépe přímo na střeše. Jakmile neporušený pytel naplníte, uzavřete jej a přelepte lepicí páskou, aby nedošlo k dalšímu úniku azbestových vláken během odvozu.

Kde likvidovat eternit?

Materiály obsahující azbest jsou klasifikovány jako nebezpečný odpad podle zákona č. 541/2020 Sb. o odpadech, a proto je zakázáno je míchat s jiným stavebním odpadem. Neporušené pytle s eternitem je třeba označit nápisem, že obsahují azbest, a odvézt je na skládku, která má povolení k ukládání nebezpečných materiálů.

Podle § 85 zákona o odpadech musí každý zajistit, aby při nakládání s odpadem obsahujícím azbest nebyla z odpadu do ovzduší uvolňována azbestová vlákna. Za neodborné a nebezpečné nakládání s výrobky obsahujícími azbest můžete být sankcionování správními orgány.

Kolik se platí za likvidaci eternitu?

Samotná likvidace eternitu, respektive jeho uložení na skládce vyjde zhruba na 6 000 – 7 000 Kč za tunu. Metr čtvereční eternitu váží 15–20 kg, cena za likvidaci 1 m2 střešní krytiny se tedy pohybuje od 90 do 105 Kč.

jak poznat eternit s azbestem

Co nikdy nedělat

Azbestová vlákna se nesnažte spálit; jsou žáruvzdorná, takže tím pouze rozptýlíte vlákna do prostoru. Nepalte ani ochranný oblek, ani úklidové hadříky, které jste používali k utírání prachu, a zkrátka nic, na čem by mohla ulpět azbestová vlákna. Nikdy azbestové materiály neřežte pilou, nebruste je ani zbytečně nerozbíjejte.

Při úklidu se vyhněte použití běžného vysavače. Jeho filtry totiž nejsou schopné zachytit azbestová vlákna a pouze byste je rozvířili do vzduchu. Část vláken by navíc mohla ve vysavači zůstat, a při jeho dalším použití v jiném prostředí by jej mohla kontaminovat. Dodržováním těchto zásad chráníte před riziky spojenými s azbestem nejen sebe, ale i ostatní osoby ve svém okolí.

Doporučujeme
Související články: vysavač Migo,stavební BIM systém


Zdroje: AzbestBezpecne.cz, ČeskéStavby.cz, Ekolist.cz, ChytréBydlení.cz, TVstav.cz